OZ SaPA - Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek
Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek

Kontakt:

Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek
Amurská 71
82106 BRATISLAVA

bankový účet:
3024544559/0200
4017957616/7500

IČO: 42262496
DIČ: 2023620731

0907 944 088

ozsapa.sk@gmail.com

VÝPOVEDE 2015-2016

LOZ: Drucker by mal komunikovať so sestrami

WEBNOVINY.SK
26.Apríla 2016 9:59 SITA

Predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský pripomenul, že sestry a pôrodné asistentky sú pre slovenské zdravotníctvo a pre pacientov nenahraditeľné.

... celý článok ...

Sestry na dlažbe, pacienti v ohrození, ale stále je na predražených právnikov!

Dnes, po zhruba mesiaci a pol, im v nemocnici stále chýba približne 150 sestier. Každým dňom čakajú, ktorá z odídených sestier príde so sklonenou hlavou požiadať o prijatie. Vedenie odmieta spoločne jednať o návrate zaučených, hotových, kvalifikovaných sestier. Radšej zamestnali sestry, ktoré ošetrovateľstvo dlhšie nepraktizovali, dôchodkyne, s neúplnou kvalifikáciou...

Článok publikovaný na blogu Eriky Jurinovej - jurinova.blog.sme.sk

No a pozrime sa ešte na jednu zmluvu, na – podľa mňa – predražené, či exkluzívne právne služby! Prešovská nemocnica má zmluvu s advokátskou kanceláriou Goga a spol. s.r.o., ktorej platí takmer 8 tisíc eur mesačne. Pritom porovnateľná Fakultná nemocnica s poliklinikou F.D. Roosevelta Banská Bystrica má zmluvu na právne služby na cca 1 300 eur mesačne a Univerzitná nemocnica Martin dokonca len na 720 eur! Za čo platia v Prešove násobne viac sme sa zatiaľ nedozvedeli, lebo základná zmluva nie je na webe k dispozícii, iba jej dodatky. Mám však podozrenie, že bývalé i terajšie vedenie takto zabezpečuje prácu im blízkym ľuďom.

... celý článok ...

KDH vyzýva premiéra, aby riešil situáciu v Prešove

Podľa poslancov Jána Hudackého a Pavla Zajaca pretrváva v prešovskej nemocnici vážna situácia.

Premiér Róbert Fico by mal naplniť svoje sľuby a zariadiť, aby sa všetky zdravotné sestry, ktoré dali výpovede, mohli vrátiť k lôžku pacienta. Vyzvala ho k tomu na pondelkovom brífingu v Prešove dvojica poslancov NR SR za KDH Ján Hudacký a Pavol Zajac.

Ako poznamenal Zajac, netreba k tomu otvárať rozpočet, ani prijímať špeciálnu legislatívu. “Stačí zdvihnúť telefón, zavolať ministrovi zdravotníctva a ten dá pokyn riaditeľom nemocníc,“ uviedol s tým, že ak v prešovskej nemocnici jej vedenie na čele s riaditeľom neplní verejný prísľub premiéra, mal by takéto vedenie odvolať.

... celý článok ...

SPOLOČNÉ TLAČOVÉ VYHLÁSENIE OZ SaPA a IVU

Dnes 24. februára sa uskutočnia dva zásadne protesty voči situácii v dvoch kľúčových oblastiach – v zdravotníctve a v školstve.

Dôvodom protestu Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek je ignorovanie stavu v zdravotníctve, ktorý je pre sestry alarmujúci. Ich počet každým rokom ubúda a pre katastrofálne platové podmienky mladé sestry odmietajú do slovenských nemocníc nastúpiť. Preto bude slovenské zdravotníctvo do niekoľkých rokov bez sestier. Ďalším zásadným problémom je plytvanie financií v zdravotníctve. Výsledkom je nedostatočná zdravotná starostlivosť pre pacientov.

... celý článok ...

SK SaPA žiada odvolať riaditeľov nemocníc v Prešove, Žiline a Trnave

TLAČOVÁ SPRÁVA

Bratislava 25. 2. 2016 – Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek žiada ministra zdravotníctva Viliama Čisláka, aby okamžite odvolal riaditeľov nemocníc v Prešove, Žiline a v Trnave, a zároveň sa osobne angažoval, aby sa mohli vrátiť všetky sestry a pôrodné asistentky naspäť do nemocníc.

... celý článok ...

OTVORENÝ LIST PAVLOVI PAŠKOVI

Vážený pán Pavol Paška,

nepochybujeme, že predsedovi vlády je veľmi nepríjemné všetko, čo sa za posledné týždne okolo sestier a pôrodných asistentiek deje. Určite je mu vrcholne proti srsti, že priam symbolicky na konci svoje druhej vlády nedokáže vysvetliť, že zmenil v priebehu niekoľkých dní alebo dokonca hodín svoj názor o 180 stupňov a potom sa chabo snažil vyhovárať a popierať svoje vlastné slová.

... celý článok ...

Reportáž o proteste sestier (vZdravotnictve.sk)


Približne sto zdravotných sestier a košických vysokoškolákov dnes demonštrovalo pred vilou v Mestskom parku 1 v Košiciach, v ktorej býva expredseda parlamentu Pavol Paška.

Predsedníčka Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek Monika Kavecká uviedla, že nežiadajú nič iné, len aby sestry, ktoré dali výpovede, boli prijaté späť na svoje pôvodné pracovné miesta tak, ako im to sľúbil premiér Robert Fico.

Podľa Kaveckej však Fico zmenil v priebehu pár hodín názor a podľa ich indícií za tým stojí Pavol Paška, preto prišli protestovať pred dom, v ktorom býva.

... celý článok ...

Prieskum: Pacienti stoja za sestrami

Väčšina pacientov stojí za sestrami a podporuje ich požiadavky. Vyplýva to z internetového prieskumu, ktorý uskutočnilo občianske združenie Slovenský pacient na svojom portáli.

Predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský poznamenal, že nedostatok zdravotných sestier v nemocniciach potvrdzujú objektívne ukazovatele, a tento stav je podľa neho citeľný a viditeľný aj pre laikov.

“Jediní, ktorí tento fakt nevidia, sú ministerstvo zdravotníctva a premiér tejto krajiny, Robert Fico. Ak má štát garantovať ústavné právo svojich občanov na zdravotnú starostlivosť, musia kompetentní tento alarmujúci nedostatok zdravotných sestier konečne systémovo riešiť,” apeloval Visolajský.

Celý článok je zverejnený na vzdravotnictve.webnoviny.sk
http://vzdravotnictve.webnoviny.sk/prieskum-pacienti-stoja-za-sestrami/

... celý článok ...

Prešovská nemocnica platí mesačne spoločnosti Goga a spol. 7968 eur

Prešovská fakultná nemocnica platí mesačne spoločnosti Goga a spol. takmer 7968 eur.
Iné nemocnice dávajú na právnikov niekoľkonásobne menej. Napríklad banskobystrická nemocnica platí 1320 eur a martinská 600 eur mesačne.
To povedala 24.2.2016 pre médiá podpredsedníčka parlamentu Erika Jurinová (OĽaNO).


Podpredsedníčka parlamentu kritizovala riaditeľa prešovskej fakultnej nemocnice Radoslava Čuhu za prístup k riešeniu situácie ohľadne výpovedí sestier. Nepáči sa jej, ako k nim pristupuje.

Pýta sa, či riaditeľ urobil všetko pre to, aby nemocnica fungovala tak ako predtým. Podotkla, že jej do očí hovoril, že žiadna požiadavka na rokovanie so sestrami neprišla, pričom právnik sestier jej ukázal žiadosť, ktorú mu poslali.

... celý článok ...

Príhovor zástupcu prešovských sestier pred vilou P. Pašku

Príhovor zástupcu prešovských sestier na protestnom zhromaždení
v stredu 24.2.2016 pred vilou Pavla Pašku
v mestskom parku v Košiciach

Dobrý podvečer, vážení priatelia,

stojím tu hlavne v mene troch stoviek sestier a pôrodných asistentiek, ktoré dali výpovede v prešovskej fakultnej nemocnici, ale aj štyroch košických sestier, ktoré odmieta prijať riaditeľ košickej nemocnice.

Našimi výpoveďami sme chceli poukázať na dlhodobú kritickú situáciu sestier v slovenskom zdravotníctve. Na alarmujúci fakt, že ročne zo slovenského zdravotného systému odchádza 900 sestier, pretože v ňom nevidia perspektívu zostať. Vládna moc prišla s návrhom odmeňovania pre zdravotníckych pracovníkom, ktorý v ničom nereflektoval dlhodobé vyjednávania a diskusiu s profesijnými a odborovým organizáciami.

... celý článok ...

Môj príspevok na obranu a podporu sestier

Áno, trpezlivosť je správny postoj a každý by mal vedieť niesť svoj kríž po vzore Ježiša. Ale Ježiš nám ukázal aj príklad toho ako sa postaviť proti zneužívaniu Božích záujmov a to vtedy, keď vstúpil v Jeruzaleme do chrámu a našiel tam peňazomencov, ...

Tak sa teraz zamyslime aj nad analógiou k dnešnej dobe a skúsme pouvažovať nad tým, či konáme naozaj podľa vzoru Ježiša! Vidíme neprávosti na slabých, chorých – deťoch či starcoch, vidíme“ peňazomencov“ súčasnej doby, ktorí naše blaho vymenili za zisky pre seba.

Konali sme nemorálne, nehumánne, nezodpovedne???? Čo je nemorálne, či nesprávne, na tom, že chceme lepšie podmienky na zabezpečenie liečby pacientov a na výkon našej profesie?ˇ, že chceme slušne žiť – tu doma na Slovensku a chceme sa starať o našich ľudí – rodičov, deti, známych, priateľov, blízkych – slovom občanov Slovenska?

... celý článok ...

TLAČOVÉ VYHLÁSENIE OZ SaPA

Odborové združenie sestier a pôrodných sestier je presvedčené, že predseda vlády SR Robert Fico nekoná v oblasti zdravotníctva slobodne. To znamená, že ak v piatok 5. februára 2016 sľúbil návrat všetkým sestrám vo výpovediach do nemocníc, skutočne to vtedy aj tak myslel. To, že v priebehu troch dní zmenil svoju rétoriku znamená intervenciu ďalšej sily, ktorá jeho zámer zvrátila.

Je jasné, že Robertovi Ficovi je celá situácia nepríjemná už len z toho pohľadu, že pred slovenskou verejnosťou ukázal, že nevie dodržať slovo. Predseda vlády však kalkuluje s tým, že sa téma do niekoľkých dní stratí z pozornosti médií a následne prestane slovenskú verejnosť zaujímať.

... celý článok ...

TLAČOVÉ VYHLÁSENIE OZ SaPA

Odborové združenie sestier a pôrodných sestier vyzýva Roberta Fica, aby splnil svoj sľub o návrate všetkých sestier k pacientom, ktoré v priamom prenose uviedol v piatok 5. februára 2016. Uplynulo presne 7 dní, od kedy Robert Fico verejne vyzval sestry, aby sa vrátili k pacientom a garantoval im rovnaké podmienky, aké mali pred ich odchodom. V ten istý deň na brífingu pre Úradom vlády SR predstaviteľky sestier a pôrodných asistentiek oznámili, že návrh prijímajú a vracajú sa na svoje pracoviská.

Napriek svojmu verejnému sľubu predsedu vlády SR riaditelia dotknutých nemocníc, ktoré sú v zriaďovateľskej pôsobnosti ministerstva zdravotníctva v pondelok 8. februára, ako aj v nasledujúcich dňoch konali v úplnom protiklade s vyhlásením predsedy vlády Roberta Fica z 5. februára.

... celý článok ...

Situácia v nemocniciach je zlá, chýba dialóg medzi sestrami a vládou, tvrdia lekárske odbory

článok je publikovaný na aktuality.sk

http://www.aktuality.sk/clanok/312911/situacia-v-nemocniciach-je-zla-chyba-dialog-medzi-sestrami-a-vladou-tvrdia-lekarske-odbory/#


Medzi sestrami a vládou chýba dialóg. Lekárske odborové združenie vyjadrilo svoj postoj k aktuálnej situácii v nemocniciach. Tvrdí predseda Peter Visolajský.

„Je jasné, že ak sestry chýbajú v zdravotnom systéme aj bez hromadných výpovedi, nie je možné šesťsto sestier, ktoré odišli 1. február, nahradiť narýchlo pár desiatkami nových, neskúsených a podľa našich informácií často aj nekompetentných,“

tvrdí predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský.

... celý článok ...

Reakcia OZ SaPA na vyjadrenie premiéra v relácii o 5 minút 12

Reakcia OZ SaPA na vyjadrenie premiéra v relácii o 5 minút 12

Predseda vlády SR Robert Fico v posledných dňoch zvýšil útoky na sestry vo výpovediach, keď uviedol, že sestry odchádzajú od svojich pacientov.

V prílohe prinášame dôkaz, že sestry sú z Fakultnej nemocnice s poliklinikou Žilina dnes o polnoci doslova vyháňané.

V priloženom dokumente, ktorý je podpísaný riaditeľom FNsP Žilina Ivanom Mačugom, ich písomne vyzýva, aby o 00:00 opustili pracovisko zamestnávateľa. V dokumente sa zároveň uvádza, že v tomto čase už na Oddelení anesteziológie a intenzívnej medicíny nebude žiaden pacient.

... celý článok ...

Prejav Mgr. Moniky Kaveckej, predsedníčky OZ SaPA, z dnešného protestu učiteľov

PREJAV 25.1. 2016

Milí priatelia,

ďakujem za pozvanie a som rada, že tu môžem byť dnes s vami. Od dnešného rána zostalo zavretých mnoho škôl, ešte viac je takých, ktoré prešli pre štrajk časti učiteľov do dočasného, krízového režimu.

Je možné, že od 1. februára ostane zavretých niekoľko nemocníc so spádovou oblasťou okolo jedného milióna pacientov.

Tak učitelia ako aj sestry sa od kompetentných namiesto riešenia situácie dozvedajú, ako im v poslednom čase mimoriadne stúpali platy, ako dobre sa majú a čo vlastne chcú. Spoločne tiež počúvajú, že ak neustúpia od svojich požiadaviek, budú ľahko nahraditeľní.

... celý článok ...

Predseda Rady KBS Milan Lach k naliehavým problémom zdravotníctva

Text zverejnený na internetovej stránke TK KBS (tkkbs.sk)
https://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20160125014

Bratislava 25. januára (TK KBS) V plnom znení prinášame stanovisko Mons. Milana Lacha, SJ, predsedu Rady Konferencie biskupov Slovenska pre pastoráciu v zdravotníctve. Ide o stanovisko k "naliehavým problémom slovenského zdravotníctva, osobitne k prebiehajúcej iniciatíve sestier pracujúcich v nemocniciach". Stanovisko prinášame v plnom znení.

... Jeho rastúca morálna aj materiálna bieda, zapríčinená bezohľadným drancovaním zo strany mocných; ponižovanie a ohrozenie pacienta; vykorisťovanie, útlak a znevažovanie zdravotníckych pracovníkov, osobitne sestier, dosiahli neúnosné rozmery.

... sme svedkami arogancie moci, utláčania a zastrašovania poctivých, slušných ľudí, ktorí ešte našli v sebe statočnosť sa verejne angažovať.

Zároveň sa obraciam na predstaviteľov finančných a iných štruktúr skrytej, ale reálnej moci, ktoré sú pravými pôvodcami súčasných problémov a v skutočnosti riadia slovenské zdravotníctvo a ďalšie oblasti života našej krajiny, vrátane tzv. veľkej politiky: v mene chudobných, utláčaných, okrádaných a vykorisťovaných vás naliehavo žiadam: prestaňte považovať občanov Slovenskej republiky len za zdroj obohatenia a ľahkého zisku!

... celý článok ...

AOPP upozorňuje na možné ohrozenie pacientov


ilustračné foto
www.morguefile.com

Podľa prezidentky Asociácie na ochranu práv pacientov Kataríny Kafkovej je situácia v slovenských nemocniciach vážna, pričom sťažnosti pacientov súvisiace s obmedzením zdravotnej starostlivosti pribúdajú.

Pacienti môžu byť ohrození pre nedostatok sestier v nemocniciach. Upozorňuje na to Asociácia na ochranu práv pacientov SR (AOPP). Pacientska organizácia preto vyzýva na rokovania všetky strany. Čakanie na parlamentné voľby a nového ministra zdravotníctva, ktorý by mal situáciu vyriešiť, považuje AOPP za veľmi zlý krok.

... celý článok ...

Vo výpovedi je v žilinskej nemocnici tretina sestier


Situácia pred vchodom do FNsP Žilina počas brífingu o mimoriadnej situácii v nemocnici
Foto: SITA/Milo Fabian

AKTUALIZOVANÉ – Prípadný výpadok sestier bude nemocnica riešiť presunom pacientov na iné oddelenia, prípadne do okolitých nemocníc.

V Žilinskej fakultnej nemocnici naďalej trvá na výpovedi 185 z približne šesťsto sestier. Pracovný pomer by mali skončiť k 31. januáru, čerpať dovolenky si však začnú už skôr. „Myslím si, že to bude od budúceho týždňa, ak sa dohodnú s vedením na čerpaní dovoleniek a nadčasových hodín. Samozrejme, ohrozí to chod oddelení,“ povedala na stredajšom brífingu pred žilinskou nemocnicou predsedníčka Odborového zväzu sestier a pôrodných asistentiek (OZ SaPA) Monika Kavecká.

... celý článok ...

Prešovskí lekári podporili sestry


Michal Polician (vpravo)
Foto: SITA / Viktor Zamborský

Odborári vyzývajú ministra a premiéra, aby začali seriózne rokovať so sestrami a prehodnotili novelu zákona o platoch.

Lekárske odborové združenie (LOZ) Prešov s čoraz väčším znepokojením sleduje situáciu, ktorá vzniká jednak na pôde FNsP J.A.Reimana v Prešove, ale aj vo veľkých nemocniciach v iných regiónoch Slovenska. Uvádza sa to vo vyhlásení prešovskej organizácie LOZ, ktoré zverejnili predseda prešovského LOZ Michal Polician a podpredseda Silvester Smolnický.

... celý článok ...

List od rozhorčeného Prešovčana

Vážené predstaviteľky odborov,

So znepokojením som si dnes v televíziu vypočul tlačovú besedu našich volených zástupcov a riaditeľov a riaditeľky nemocníc v Prešove a v Košiciach ku krízovej situácii v Prešovskej nemocnici.

Bol som veľmi nepríjemne prekvapený z rétoriky účastníkov na adresu vedenia odborov, nezdieľam ich pocit. Naopak, vyjadrujem Vám plnú podporu a verím, že svojou iniciatívou zlepšite situáciu v zdravotníctve a prispejete tak ku zmene prístupu vládnucej moci k občanovi a voličovi.

... celý článok ...

Príhovor Prezidentky SKSaPA - Prešov

Vážené kolegyne, kolegovia, vážení občania,

Dnes je 18 dní do vypršania výpovednej lehoty takmer 800 sestier v Slovenských nemocniciach. Ďalších takmer 200 sestier odíde budúci mesiac.. Prečo sa sestry rozhodli odísť zo Slovenských nemocníc? Ubezpečujem Vás, že to nie je iba kvôli nízkym platom. Slovenské zdravotníctvo je dlhodobo zmietané kauzami, ktoré dokazujú, že táto vláda a ministri, ktorí sa tu striedajú takmer každý rok nedokážu zabrániť rozkrádaniu peňazí nás všetkých. Nie je nám to ľahostajné ani ako občanom, ani ako zdravotníkom. Systém nefunguje, vládne tu chaos, klientelizmus, korupcia a ten posledný, ktorý tu niekoho zaujíma je pacient. Ale tu nejde o to, aby systém fungoval, ide o to, aby pre úzku skupinu oligarchov znášal zlaté vajcia a na našej ťažkej a náročnej práci profitovala chobotnica, ktorá sa tak zakorenila, že jej chápadlá dosahujú na tie najvyššie pozície nielen v zdravotníctve.

Treba hovoriť o tom, že nás je málo, sme unavené, priemerný vek sestry je 47 rokov a už naozaj nevládzeme. Neohrozíme seba a svoje zdravie iba preto, aby sme udržali funkčným systém, ktorý nám ubližuje najviac! To my sme rukojemníkmi systému!!! Treba hovoriť o tom, že ak mám mať v službe 15 pacientov a v skutočnosti ich je 30, robím prácu za dvoch za ten istý plat!!! Uvedomuje si to niekto?

... celý článok ...

Správa z brífingu ZOO SaPA J.A.Reimana - Prešov

Správa z mimoriadnej tlačovej besedy Základnej odborovej organizácie sestier a pôrodných asistentiek pri FNsP J.A.Reimana v Prešove a OZ SaPA konanej dňa 11.januára 2016

Najväčším bohatstvom organizácie, v našom prípade zdravotníckych zariadení (ďalej ZZ) sú ľudia reprezentujúci jednotlivé špecifické pracovné miesta. „Nie sme predsa tak bohatým štátom, že si môžeme dovoliť vyvzdelávať množstvo profesionálov z naších daní a následne ich nechať odísť zvyšovať poskytovanie zdravotnej starostlivosti v zahraničí alebo mimo rezort zdravotníctva.“ Prijatá novela zákona vyháňa sestry, pôrodné asistentky (ďalej PA) a ostatných zdravotníckych pracovníkov zo systému. Žiadame preto Vládu a parlament Slovenskej republiky (ďalej SR), aby zagarantovali zachovanie a rast miest sestier, PA a ostatných zdravotníckych pracovníkov v zdravotníckych zariadeniach zákonom. Keďže vedenie prešovskej fakultnej nemocnice svojim oznamom zverejneným na vchodoch do pavilónov nemocnice zaručuje neklesnutie miezd, zachovanie časovej postupnosti, započítavanie rodičovskej a materskej dovolenky, čo prijatá novelizácia zákona nezohľadňuje, preto sa vynára otázka, ako bude môcť vedenie nemocnice zabezpečiť tieto mzdy a odkiaľ budú nato zdroje? Ako sa to premietne do poskytovanej zdravotnej starostlivosti?

... celý článok ...

SESTRY SA NEVZDÁVAJÚ, DRŽIA SPOLU

Vážené sestry vo výpovediach, chcem vám prvom rade poďakovať za to, že ste uskutočnili tento zodpovedný a neľahký krok. Viem, že je náročné vydržať vo výpovediach, keď ste neustále atakované od manažmentov nemocníc. Psychické vydieranie sa stalo normou v mnohých nemocniciach a vaše vianočné sviatky neboli pokojné, nie len pre náročné služby, ale aj pre „vianočné darčeky“ od vedenia nemocníc v podobe zastrašovania a psychického vydierania. Ďakujem, že sa držíte svoje výpovede a nezľakli ste sa tohto neuveriteľného tlaku.

... celý článok ...

Pán minister, to nie je fér!

Náplňou práce sestry je starostlivosť o pacienta. Cieľom práce ministra zdravotníctva má byť zabezpečenie čo najlepšej starostlivosti o pacientov a preto aj zabezpečenie vhodných pracovných podmienok pre všetkých zdravotníckych pracovníkov. Dnes je však prácou ministra zabezpečenie čo najväčších ziskov pre majiteľov zdravotných poisťovní a pre majiteľov súkromných zdravotníckych zariadení. Vďaka tomu sestry a ostatní zdravotnícki pracovníci musia popri svojej náročnej práci neustále myslieť na to, ako a či uživia seba a svoje rodiny.

... celý článok ...

Výpovede sestier - 1. december 2015

Analýza mediálnych vyjadrení ministra zdravotníctva k výpovediam nespokojných sestier a zdravotníckych pracovníkov.

Nedajme sa zastrašiť.

Prvý deň bežiacej výpovednej lehoty protestujúcich sestier a zdravotníckych pracovníkov sme boli svedkami zosilnenej antikampane pána ministra Čisláka, ktorému dosť nepresvedčivo asistovalo niekoľko riaditeľov nemocníc. Vyjadrenia ministra boli silácke a ich cieľom bola hlavne snaha o zneistenie protestujúcich sestier. Z výrazu jeho tváre však bolo vidieť, že ani on sám neverí tomu, čo hovorí. Aj na tvárach riaditeľov nemocníc sa odrážala zjavná bezradnosť, ktorá silno protirečila siláckym vyjadreniam ministra.

Pozrime sa na vec triezvymi očami...

... celý článok ...

© OZ SaPA, 2019
Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek
Amurská 71
82106 BRATISLAVA